Wyimaginowane lęki

Wyimaginowane lęki są częste w tym wieku. W poprzednich partiach , książki omawialiśmy różnego typu lęki typowe dla określonego wieku.
U dziecka 3- i 4-letniego pojawiają się wcale nierzadko nowego typu . lęki — dziecko boi się ciemności, psów, jadących na sygnale samochodów strażackich, śmierci, kalek. Wyobraźnia u dziecka rozwinęła się na tyle, że malec potrafi niejako wejść w cudzą skórę, wczuć się w sytuację dla niego obcą i przedstawić sobie niezwykle żywo niebezpieczeństwa, z jakimi nigdy dotąd się nie zetknął. Jest ciekawy wszystkiego. Docieka nie tylko przyczyny tego, co obserwuje, ale pragnie także wiedzieć, co i w jaki Sposób dotyczy jego samego. Gdy posłyszy wzmiankę o śmierci, natychmiast chce się dowiedzieć, có znaczy umierać, a jak tylko niejasno chwyci, w czym rzecz, zadaje pytanie: „Czy ja też muszę umrzeć?”

Cześć. Mam na imię Klaudia i bloga tego stworzyłam za namową mojego męża. Posiadamy dwójkę dzieci i twierdzi, że nie zna lepszej matki. We wpisach chciałabym się z Wami podzielić moimi doświadczeniami, które przeżyłam na drodze do wykreowania szczęśliwej rodziny!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)