Monthly Archives: Luty 2017

Młodzi ludzie w polskich szkołach nie mają łatwo pod pewnym względem. Jesteśmy krajem ubogim, co niestety przekłada się właśnie w sposób bezpośredni na dzieci i młodzież. Ogromny procent uczniów chodzi głodna, a co za tym idzie nie mają szans i możliwości na to, by móc się uczyć. Każdy z nas wie, że lwią część wiedzy można wynieść już z samej lekcji, jednakże trudno jest się skupić na słowach nauczyciela, gdy kiszki marsza grają, a do tego nie ma się tej świadomości, że w najbliższym czasie pojawi się coś do jedzenia. Niestety, państwo nasze nie wspiera szkolnictwa na tyle, by móc rozwiązać ten problem. Obiady podawane w szkole nie są gwarantowanym posiłkiem, rzadko kiedy zdarza się akcja, gdzie podawane jest w szkole mleko czy rozdawane by były owoce. Ponadto drożejące z roku na rok podręczniki bardzo mocno nadszarpują budżety domowe polskich rodzin, a wiadomo, że nie jest to jedyna rzecz potrzebna do skompletowania wyprawki dla dzieci i nastolatków, gdy każdorazowo rozpoczyna się rok szkolny.

Obsługując komputer czasami trzeba się jednak natrudzić. Bardzo często umiejętność wykorzystywania programów, które mogą uprościć życie same w sobie są utrudnieniem. Jak najbardziej kursy czy pomoc kogoś, kto ma doświadczenie w zakresie obsługi takiego oprogramowania okażą się przydatne. Na pewno warto wykorzystać motyw określenia swojego kierunku zdobywania wiedzy. Jeśli ma być to na poziomie podstawowym nie ma większych problemów zaś, jeśli dotyczy to kierunku informatycznego, gdzie komputery nie powinny mieć przed taka osobą tajemnic istnieje potrzeba precyzyjnego zapoznania się z takim oprogramowaniem. Obsługiwanie komputera przez uczniów w szkole jest na pewno bardziej zaawansowane niż niektórych nauczycieli. W obecnych czasach dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do komputera potrafiąc dopasować do swoich potrzeb stosowne programy pomocne przy nauce czy rozrywce. Komputer dla większości mógłby być odpowiednio zaprezentowany od strony kursów na obsługę programów przydatnych w życiu codziennym.

Szkoła jest niezwykle ważna, czasami trzeba do tej decyzji zwyczajnie dojrzeć. Zmarnowanie szansy na dalsze kształcenie może okazać się bardzo obciążające, gdyż lepsze wykształcenie prowizorycznie umożliwia lepsza drogę kariery zawodowej, a już na pewno na lepszym stanowisku. Szkoła zawodowa kształtuje w danym kierunku zawodowym, zaś studia nie tylko są lepiej postrzegane, ale co najważniejsze dają możliwości rozwinięcia się, swoich umiejętności. Oczywiście, każdy wybiera samodzielnie swoją dalsza drogę edukacyjna lub zawodową tuz po szkole, jednakże często te wybory kierowane chęcią lepszego życia czy wolności od nauki nie dają lepszego rezultatu. Z perspektywy czasu można to samodzielnie ocenić. Jak najbardziej trzeba także wziąć pod uwagę chęć czy możliwość dalszej edukacji, nawet myśli się już o tej wolności. Czasami posłuchanie starszych osób, mamy, dziadka, czy wujka odnośnie dalszego kształcenia naprawdę wiele daje. W końcu doświadczenie starszych osób można jak najbardziej wykorzystać omijając trudności.

Zabawy dziecięce każdy z nas pamięta doskonale z dzieciństwa. oczywiście teraz te zabawy znacznie różnią się od zabaw dzieci, ponieważ czasy poszły do przodu. Jednakże powinniśmy my rodzice przypominać dzieciom, ze jest coś takiego jak berek czy ciuciubabka. To zabawy niejednego z nas rozbawiały do łez i każdy tylko czekał by się w tą grę pobawić. Oczywiście musieliśmy mieć do tej zabawy przynajmniej drugą osobę, ale przecież my jako rodzice i dziecko to już jest dużo i też moglibyśmy się bawić. Przecież nie musimy od razu bawić się godzinami, chociaż z pół godziny to na pewno zadowoli każde dziecko. Niejednokrotnie więc możemy umilić czas sobie, dzieciom nie tylko poprzez oglądanie telewizji. Tym bardziej jeśli pobawimy się na świeżym powietrzu to będą to podwójne korzyści. Nie tylko dla ducha, ale także i dla zdrowia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że na pewno nie będziemy żałować takiego kroku. Zabawy są dobre, aczkolwiek nie przepełniajmy ich aż nadto elektroniką.

Rodzicom z ograniczonymi możliwościami finansowymi jest czasem przykro, iż nie mogą kupić dziecku błyszczącego samochodu na pedały lub wspaniałego domku dla lalek, który jest jak prawdziwy. Ale pomyślcie tylko, jak dziecko umie się zabawić dużym kartonowym pudłem. Będzie to kolejno łóżko, dom, ciężarówka, czołg, fort, domek dla lalek, garaż. Co nie oznacza oczywiście, że dzieci nie cieszy naprawdę wspaniała zabawka. Nadejdzie czas, gdy malec zacznie marzyć o rowerku na trzech kółkach czy samochodzie wyścigowym i zechcecie mu to kupić, jeśli tylko będzie was na to stać. Chodzi po prostu o to, żeby zaczynać od zabawek najprostszych. Pojem, znając już dobrze upodobania dziecka, zaczniecie kupować bardziej wymyślne. Niemowlę, zanim zacznie posługiwać się rączkami, uwielbia obserwować kolorowe przedmioty — nanizane na sznurek i przewiązane w poprzek łóżeczka — które poruszają się lekko przy najsłabszym podmuchu powietrza. W drugiej połowie pierwszego roku życia malec lubi trzymać w ręce jakąś kolorową zabawkę, np. kolorowe plastykowe kółeczka na  dużym kółku. Z upodobaniem nimi potrząsa, obmacuje je i kładzie do buzi. Są bezpieczne, bo nie schodzi z nich farba i nie są łamliwe jak cienkie zabawki z celuloidu.

Miękkie lalki i pluszowe zwierzątka to dla większości dzieci ukochane zabawki przez kilka pierwszych lat. Są jednak maluchy, które nie poświęcają im cienia uwagi. Pod koniec 2 roku życia dzieci coraz bardziej pociąga naśladownictwo, Początkowo bardzo wiernie odtwarzają czynności wykonywane prze2 matkę czy ojca — bawią się w zamiatanie podłogi, zmywanie naczyń, golenie. Powyżej 2 lat wyobraźnia pracuje bardziej twórczo. To okres zabav lalkami i domkami dla lalek, ciężarówkami i samochodami, a przede wszyst- kipi budowania z klocków. Klocki spiętrzone jeden na drugim jak wieżowiec, ustawione szereg — to pociąg. Można je ułożyć na podłodze tak, by tworzyły dom lub łódkę, usiąść w środku i bawić się w ter sposób bez końca. Spora liczba drewnianych klocków, różnego kształti i wielkości, zastąpi aż do 6—8 lat dziesięć innych atrakcyjnych zabawek.