Monthly Archives: Maj 2016

Co robić z jąkaniem się? Będziecie zapewne szczególnie przygnębieni, jeżeli sami przez całe życie walczyliście o przezwyciężenie jąkania się lub gdpr macie taką osobę w najbliższej rodzinie. Nie ma jednak powodów do alarmu. Jestem zdania, że dziewięcioro na dziesięcioro dzieci zaczynających jąkać się między 2 a 3 rokiem życia wyrasta z tego w przeciągu kilku miesięcy. Tylko w wyjątkowych wypadkach jąkanie utrwala się. Nie próbujcie^ korygować mowy u dziecka, które ma 2xh roku, ani zastanawiać się nad specjalnymi ćwiczeniami wymowy. Zastanówcie się natomiast, jakie mogą być przyczyny stanów napięcia. Jeśli mały przeżył głęboko kilkudniową rozłąkę z wami, starajcie się przez parę miesięcy unikać kolejnych rozstań. Jeśli doszliscie do wniosku, że mówiliście do dziecka zbyt dużo i zmuszaliście je zbyt często do mówienia, starajcie się od tego powstrzymywać. Niech zabawa polega raczej na robieniu różnych rzeczy, a nie na mówieniu o nich. Jeśli malec ( ma wiele okazji do zabawy z innymi dziećmi, zastanówcie się, z którym z nich ma najlepszy kontakt. Czy ma dość zabawek i sprzętu w domu i na dworze, tak że może samodzielnie wymyślać sobie zabawy nie czekając, aż mu coś podpowiecie.

Gryzienie paznokci to oznaka nerwowości. Częstsze jest u dzieci nadwrażliwych, pełnych niepokoju. Gryzą paznokcie, gdy są czymś zaniepokojone — np. czekając na wywołanie do odpowiedzi na lekcji, obserwując pełen napięcia epizod w kinie. Ten objaw nie daje podstaw do niepokoju, jeśli dziecko jest szczęśliwe i odnosi sukcesy, choć mimo to zawsze warto się nad nim zastanowić. Upominanie i karanie „obgryzaczy” paznokci na ogół nie powstrzymuje ich na dłużej niż na minutę, ponieważ rzadko kiedy robią to świadomie. Takie postępowanie może nawet z biegiem czasu doprowadzić do spotęgowanej nerwowości. Gorzkie w smaku lekarstwa do smarowania paznokci rzadko kiedy pomagają. Najlepszy tryb postępowania to postarać się wykryć, jakim presjom podlega dziecko i dążyć do ich złagodzenia. Czy mała nie jest przypadkiem nazbyt często popędzana, korygowana, straszona i strofowana? Czy rodzice nie oczekują przerastających jej możliwości postępów w nauce? Porozmawiajcie z nauczycielem o przystosowaniu małej w szkole. Jeśli awanturnicze przygody na ekranie kinowym, telewizyjnym i w radio działają na nią silniej niż na przeciętne dziecko, nie powinna oglądać najbardziej obciążających z tego punktu widzenia programów. Dla dziecka powyżej 3 roku życia jakimś hamulcem może stać się korzystanie z ofiarowanego dla zachęty zestawu do manikiuru.

Chłopcy żywią romantyczne uczucia w stosunku do matki, a dziewczynki do ojca. W, wieku poniemowlęcym miłość chłopca do matki początkowo polegała głównie na ogromnej zależności, podobnie jak to jest u niemowlęcia. Potem jego uczucie nabiera coraz bardziej romantycznego zabarwienia, upodabniając się do uczuć, jakie w stosunku do matki żywi ojciec. Mając 4 lata chłopiec jest skłonny twierdzić z uporem, że ożeni się z matką, gdy dorośnie. Nie jest dla niego jasne, na czym  polega małżeństwo, ale jest absolutnie pewien, kto jest najważniejszą i najbardziej atrakcyjną kobietą na świecie. Mała dziewczynka, która w sposób naturalny wzoruje się na matce, żywi analogiczne uczucie w stosunku do ojca.